Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Nowoczesny zabieg na sercu z użyciem pompy Impella CP

Nowoczesny zabieg na sercu z użyciem pompy Impella CP

Witamy na świecie

Gabriel, to pierwsze dziecko, które urodziło się w naszym szpitalu w 2024 r. Chłopczyk przyszedł na świat 1 stycznia o godz. 7.28, jego waga to 2,980 kg, a wzrost 52 cm. Szczęśliwa mama jest lubinianką. Natomiast najmłodszy mieszkaniec Legnicy, a właściwie legniczanka, urodziła się 2 stycznia o godz. 9.16. Milenka waży 2,590 kg i mierzy 48 cm.

Nowa przychodnia POZ w Szpitalu otacza bezpłatną opieką całe rodziny. Mogą z niej korzystać wszyscy mieszkańcy Legnicy i okolic.

Prowadzi opiekę lekarską, pielęgniarską i położnej środowiskowej. Zapewnia realizację szczepień, badania laboratoryjne i diagnostykę m.in. EKG, USG i RTG. Na Pacjentów czekają w niej lekarze rodzinni oraz pediatra. Złóż deklarację! Rejestracja i informacje tel.: 767211860

Misja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy

"Niesiemy pomoc - dajemy zdrowie"

Szpitalny Oddział Ratunkowy

TELEFONY

INFORMACJA SOR - 76 72 11 801

LEKARZ KIERUJĄCY SOR - GRZEGORZ WALIGÓRA – tel.  76 72 11-807

PIELĘGNIARKA ODDZIAŁOWA SOR – EDYTA MIKOŁAJEK – tel.  76 72 11 802

 

Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) jest jednostką systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, do którego zespoły ratownictwa medycznego naziemne i lotnicze transportują osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Stan nagłego zagrożenia zdrowotnego polega na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu, uszkodzenie ciała lub utrata życia.

Przykładowe objawy stanu nagłego zagrożenia zdrowotnego to:
• nagłe zatrzymanie krążenia • utrata przytomności; zaburzenia świadomości • drgawki • silny ból głowy • udar mózgu • porażenie kończyny • zaburzenia mowy • nagły ostry ból w klatce piersiowej • zaburzenia rytmu serca • nasilona duszność • nagły ostry ból brzucha • uporczywe wymioty, zwłaszcza z domieszką krwi • masywny krwotok z przewodu pokarmowego • ostra reakcja uczuleniowa • zatrucia np. lekami, środkami chemicznymi, gazami • rozległe oparzenia • odmrożenia • udar cieplny • wychłodzenie organizmu • porażenie prądem • podtopienie • mnogie obrażenia ciała • rozległe rany • złamania
• zwichnięcia • amputacja urazowa.

Nie należy zgłaszać się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego celem uzyskania:

X  ustalenia terminu przyjęcia na oddział szpitalny (np. na oddział chorób wewnętrznych)
X wykonania badań diagnostycznych celem ustalenia terminu przyjęcia na oddziały szpitalne
X  uzyskania porady lub konsultacji ogólnolekarskiej
X uzyskania porady lub konsultacji specjalistycznej
X  uzyskanie zwolnienia lekarskiego
zmiany opatrunków
X  wykonania iniekcji
X  zdjęcia szwów z rany
X  zdjęcia opatrunków gipsowych
X  wymiany cewników, itp.
X wypisania recepty
X uzyskania pomocy socjalnej
X uzyskanie rutynowego zaświadczenia o stanie zdrowia

SOR jest przeznaczony tylko dla osób wymagających pomocy w stanie nagłym i nie zastępuje świadczeń udzielanych przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, nie zastępuje również lekarza poradni specjalistycznej.

Udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w SOR polega na wstępnej ocenie stanu zdrowia, wstępnej diagnostyce i podjęciu leczenia w zakresie niezbędnym dla stabilizacji funkcji życiowych osoby, która znajduje się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.
Jeżeli zostanie wykluczony stan zagrożenia życia i zdrowia, lekarz SOR może wypisać pacjenta bez postawienia ostatecznej diagnozy, z zaleceniem kontynuacji diagnostyki w warunkach ambulatoryjnych.

W przypadku zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia Pacjent ma do dyspozycji różne formy pomocy medycznej inne niż SOR.

• Jeśli nie jest to stan nagłego zagrożenia zdrowotnego, wówczas należy skorzystać z pomocy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) lub nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (NiŚOZ).

• Lekarz POZ zapewnia opiekę w przychodni od poniedziałku do piątku od godz. 8:00 do godz. 18:00, po godz. 18:00 w dni powszednie, całodobowo w soboty, niedziele i święta można skorzystać z pomocy lekarza NiŚOZ.

• Lekarz POZ i NiŚOZ udziela porad w warunkach ambulatoryjnych lub telefonicznie, a w uzasadnionych przypadkach w domu pacjenta.

SOR

SOR - widok od strony ul. Iwaszkiewicza.

 
INFORMACJE DLA LEKARZY


PRACA:

Zapraszamy lekarzy (specjalistów z medycyny ratunkowej, specjalistów innych dziecin medycyny, lekarzy w trakcie specjalizacji z medycyny ratunkowej) do pracy w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w WSS w Legnicy.
Proponujemy:
- atrakcyjne wynagrodzenie
- elastyczny czas pracy
- pracę w młodym i dynamicznie rozwijającym się zespole
- umowę kontraktową
- możliwości rozwoju zawodowego i naukowego.

 

Osoby zainteresowane proszone są o kontakt na e-mail:
renata.tanabasz@szpital.legnica.pl
SPECJALIZACJA LEKARSKA W ZAKRESIE MEDYCYNY RATUNKOWEJ

Informujemy, że Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy posiada uprawnienia do prowadzenia specjalizacji lekarskiej w zakresie medycyny ratunkowej w trybie rezydenckim i pozarezydenckim. Specjalizacja może być realizowana w trybie modułowym lub dotychczasowym (możliwość zmiany miejsca i kontynuacji specjalizacji).

Decyzją Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy uzyskał łącznie 9 miejsc akredytowanych do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie medycyny ratunkowej. Dla nowych rezydentów Dyrekcja Szpitala oferuje dopłatę do pensji w wysokości do 2500,00 złotych brutto.
Osoby zainteresowane rozpoczęciem specjalizacji w dziedzinie medycyny ratunkowej w SOR proszone są o kontakt na e-mail:
renata.tanabasz@szpital.legnica.pl

WSPÓŁPRACA NAUKOWA:

Szpitalny Oddziału Ratunkowy w WSSL funkcjonuje w oparciu o wytyczne aktualnych standardów krajowych i międzynarodowych towarzystw naukowych medycyny ratunkowej, a szczególności następujących organizacji:

PTMR http://www.medycynaratunkowa.wroc.pl/en/home-page/
RCEM https://rcem.ac.uk
EUSEM https://eusem.org
AAEM https://www.aaem.org
IFEM https://www.ifem.cc
ESEM https://esem.ae

Smart ED Global Network
Szpitalny Oddział Ratunkowy w WSSL został włączony w czerwcu 2022 roku przez Światową Federację Medycyny Ratunkowej do grona wybranych ośrodków leczniczych i badawczych na świecie, współpracujących w ramach Programu Smart ED Global Network.
https://www.ifem.cc/about_new_and_advanced_technologies_special_interest_group
Program Smart ER Global Network jest innowacyjnym i dynamicznie rozwijającym się projektem nastawionym na wymianę informacje naukowych pomiędzy uczestniczącymi podmiotami (w tym przypadku pomiędzy uczestniczącymi w projekcie Oddziałami Ratunkowymi z całego świata) na temat działania SOR-u w aspekcie implementacji najnowszych standardów i technologii celem poprawy funkcjonowania SOR-u, a także poprzez monitorowanie ustalonych wskaźników jakości w medycynie ratunkowej i Oddziale Ratunkowym (zgodnie z wytycznymi IFEM).

NAJBLIŻSZE KONFERENCJE NAUKOWE MEDYCYNY RATUNKOWEJ:

Konferencja Amerykańskiej Akademii Medycyny Ratunkowej (AAEM)
Nowy Orlean, USA, 21-25.04.2023 r.
https://www.aaem.org/aaem23

Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej (PTMR)
Bydgoszcz, Polska 11-14.05.2023 r.
https://ceem2023.pl

Międzynarodowa Konferencja Medycyny Ratunkowej ICEM2023
(Międzynarodowej Federacji Medycyny Ratunkowej IFEM)
Amsterdam, Holandia 13-16.06.2023 r.
https://icem2023.com

Konferencja Amerykańskiego Kolegium Medycyny Ratunkowej (ACEP)
Filadelfia, USA 9-12.10.2023 r.
https://www.acep.org/sa

Kongres Europejskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej (EUSEM)
Barcelona, Hiszpania 17-20.09.2023 r.,
https://eusemcongress.org/eusem-congress-2023