Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Nowoczesny zabieg na sercu z użyciem pompy Impella CP

Nowoczesny zabieg na sercu z użyciem pompy Impella CP

Witamy na świecie

Gabriel, to pierwsze dziecko, które urodziło się w naszym szpitalu w 2024 r. Chłopczyk przyszedł na świat 1 stycznia o godz. 7.28, jego waga to 2,980 kg, a wzrost 52 cm. Szczęśliwa mama jest lubinianką. Natomiast najmłodszy mieszkaniec Legnicy, a właściwie legniczanka, urodziła się 2 stycznia o godz. 9.16. Milenka waży 2,590 kg i mierzy 48 cm.

Nowa przychodnia POZ w Szpitalu otacza bezpłatną opieką całe rodziny. Mogą z niej korzystać wszyscy mieszkańcy Legnicy i okolic.

Prowadzi opiekę lekarską, pielęgniarską i położnej środowiskowej. Zapewnia realizację szczepień, badania laboratoryjne i diagnostykę m.in. EKG, USG i RTG. Na Pacjentów czekają w niej lekarze rodzinni oraz pediatra. Złóż deklarację! Rejestracja i informacje tel.: 767211860

Misja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy

"Niesiemy pomoc - dajemy zdrowie"

Szpitalny Oddział Ratunkowy

Informujemy, że od 1 lipca Szpitalny Oddział Ratunkowy zostaje przeniesiony do budynku tzw. szpitala modułowego (obiekt pocovidowy) w związku z generalną modernizacją i przebudową dotychczasowych pomieszczeń SOR od strony ul. Iwaszkiewicza.

Zmiana lokalizacji SOR - fot z drona

TELEFONY

INFORMACJA SOR - 76 72 11 801

LEKARZ KIERUJĄCY SOR - GRZEGORZ WALIGÓRA – tel.  76 72 11-807

PIELĘGNIARKA ODDZIAŁOWA SOR – EDYTA MIKOŁAJEK – tel.  76 72 11 802

 

Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) jest jednostką systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, do którego zespoły ratownictwa medycznego naziemne i lotnicze transportują osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Stan nagłego zagrożenia zdrowotnego polega na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu, uszkodzenie ciała lub utrata życia.

Przykładowe objawy stanu nagłego zagrożenia zdrowotnego to:
• nagłe zatrzymanie krążenia • utrata przytomności; zaburzenia świadomości • drgawki • silny ból głowy • udar mózgu • porażenie kończyny • zaburzenia mowy • nagły ostry ból w klatce piersiowej • zaburzenia rytmu serca • nasilona duszność • nagły ostry ból brzucha • uporczywe wymioty, zwłaszcza z domieszką krwi • masywny krwotok z przewodu pokarmowego • ostra reakcja uczuleniowa • zatrucia np. lekami, środkami chemicznymi, gazami • rozległe oparzenia • odmrożenia • udar cieplny • wychłodzenie organizmu • porażenie prądem • podtopienie • mnogie obrażenia ciała • rozległe rany • złamania
• zwichnięcia • amputacja urazowa.

Nie należy zgłaszać się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego celem uzyskania:

X  ustalenia terminu przyjęcia na oddział szpitalny (np. na oddział chorób wewnętrznych)
X wykonania badań diagnostycznych celem ustalenia terminu przyjęcia na oddziały szpitalne
X  uzyskania porady lub konsultacji ogólnolekarskiej
X uzyskania porady lub konsultacji specjalistycznej
X  uzyskanie zwolnienia lekarskiego
zmiany opatrunków
X  wykonania iniekcji
X  zdjęcia szwów z rany
X  zdjęcia opatrunków gipsowych
X  wymiany cewników, itp.
X wypisania recepty
X uzyskania pomocy socjalnej
X uzyskanie rutynowego zaświadczenia o stanie zdrowia

SOR jest przeznaczony tylko dla osób wymagających pomocy w stanie nagłym i nie zastępuje świadczeń udzielanych przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, nie zastępuje również lekarza poradni specjalistycznej.

Udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w SOR polega na wstępnej ocenie stanu zdrowia, wstępnej diagnostyce i podjęciu leczenia w zakresie niezbędnym dla stabilizacji funkcji życiowych osoby, która znajduje się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.
Jeżeli zostanie wykluczony stan zagrożenia życia i zdrowia, lekarz SOR może wypisać pacjenta bez postawienia ostatecznej diagnozy, z zaleceniem kontynuacji diagnostyki w warunkach ambulatoryjnych.

W przypadku zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia Pacjent ma do dyspozycji różne formy pomocy medycznej inne niż SOR.

• Jeśli nie jest to stan nagłego zagrożenia zdrowotnego, wówczas należy skorzystać z pomocy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) lub nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (NiŚOZ).

• Lekarz POZ zapewnia opiekę w przychodni od poniedziałku do piątku od godz. 8:00 do godz. 18:00, po godz. 18:00 w dni powszednie, całodobowo w soboty, niedziele i święta można skorzystać z pomocy lekarza NiŚOZ.

• Lekarz POZ i NiŚOZ udziela porad w warunkach ambulatoryjnych lub telefonicznie, a w uzasadnionych przypadkach w domu pacjenta.

 
INFORMACJE DLA LEKARZY

 

PRACA DLA LEKARZY

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy poszukuje lekarzy do pracy w SOR
- specjalistów medycyny ratunkowej lub lekarzy w trakcie specjalizacji z medycyny ratunkowej,
- specjalistów w dziedzinie chorób wewnętrznych lub lekarzy w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych
- specjalistów w dziedzinie kardiologii lub lekarzy w trakcie specjalizacji kardiologii
- specjalistów w dziedzinie chirurgii ogólnej lub lekarzy w trakcie specjalizacji z chirurgii ogólnej
- specjalistów w dziedzinie ortopedii lub lekarzy w trakcie specjalizacji z ortopedii
- lekarzy w trakcie odbywania specjalizacji z dowolnej dziedziny medycyny (innej niż medycyna ratunkowa, anestezjologia, neurologia, kardiologia, ortopedia, chirurgia, interna)
- lekarzy bez specjalizacji (może być PWZ warunkowe)

 

Oferujemy:
- stawkę godzinową: do 320 złotych (umowa kontraktowa)
- 4 lekarzy jednocześnie na dyżurze
- gwarancję stałej (zaproponowanej) ilości godzin miesięcznych
- dużą elastyczność w doborze dni i godzin dyżurowych
- możliwość rozpoczęcia lub kontynuowania specjalizacji z medycyny ratunkowej

Zainteresowane osoby proszę o kontakt telefoniczny na numer 577-835-085 lub mailowy: grzegorz.waligora@szpital.legnica.pl

 

SPECJALIZACJA LEKARSKA W ZAKRESIE MEDYCYNY RATUNKOWEJ

Informujemy, że Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy posiada uprawnienia do prowadzenia specjalizacji lekarskiej w zakresie medycyny ratunkowej w trybie rezydenckim i pozarezydenckim. Specjalizacja może być realizowana w trybie modułowym lub dotychczasowym (możliwość zmiany miejsca i kontynuacji specjalizacji).

Decyzją Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy uzyskał łącznie 9 miejsc akredytowanych do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie medycyny ratunkowej. Dla nowych rezydentów Dyrekcja Szpitala oferuje dopłatę do pensji w wysokości do 2500,00 złotych brutto. Osoby zainteresowane rozpoczęciem specjalizacji w dziedzinie medycyny ratunkowej w SOR proszone są o kontakt na e-mail: grzegorz.waligora@szpital.legnica.pl

 

WSPÓŁPRACA NAUKOWA:
Szpitalny Oddziału Ratunkowy w WSSL funkcjonuje w oparciu o wytyczne aktualnych standardów krajowych i międzynarodowych towarzystw naukowych medycyny ratunkowej, a szczególności następujących organizacji:
PTMR http://www.medycynaratunkowa.wroc.pl/en/home-page/
RCEM https://rcem.ac.uk
EUSEM https://eusem.org
AAEM https://www.aaem.org
IFEM https://www.ifem.cc

Banery/Logo

umwd
Fundacja KGHM Polska Miedź
Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Onkojoga
Fundacja Dobre Znaki