Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Nowa przychodnia POZ w Szpitalu otacza bezpłatną opieką całe rodziny. Mogą z niej korzystać wszyscy mieszkańcy Legnicy i okolic.

Prowadzi opiekę lekarską, pielęgniarską i położnej środowiskowej. Zapewnia realizację szczepień, badania laboratoryjne i diagnostykę m.in. EKG, USG i RTG. Na Pacjentów czekają w niej lekarze rodzinni oraz pediatra. Złóż deklarację! Rejestracja i informacje tel.: 767211860

Misja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy

"Niesiemy pomoc - dajemy zdrowie"

Nowy zabieg w Pracowni Hemodynamiki

O kolejny zabieg rozszerzył swój pakiet usług Oddział Kardiologiczny naszego szpitala. - Właśnie u 70-letniego pacjenta wykonujemy zabieg implantacji elektrod stymulujących do pęczka Hisa, który stanowi część układu przewodzącego impulsy elektryczne w sercu - wyjaśnia Barbara Engel, lekarz kierujący oddziałem.

Zabieg w pracowni hemodynamiki

Jest poniedziałek, 14 listopada, kilkanaście minut po godz. 10.00. W Pracowni Hemodynamiki rozpoczyna pracę zespół zabiegowy pod kierunkiem dr Rafała Gardasa z Górnośląskiego Centrum Medycznego - Ochojec w Katowicach.
Zabieg ma na celu przywrócenie fizjologicznego skurczu komór serca. Jego poziom skomplikowania wynika z wszczepieniu stymulatora w pęczek Hisa w sercu, który stanowi strukturę o bardzo niewielkich rozmiarach - ma niewiele ponad 1 cm długości i do 2 mm średnicy. Nie jest on widoczny na skopii - podglądzie rentgenowskim w czasie rzeczywistym dla przeprowadzającego zabieg. W trafieniu liczy się precyzja w poszukiwaniu jego elektrycznego śladu.
Dzięki wykorzystaniu naturalnego układu przewodzącego do rozprowadzania impulsów elektrycznych stymulacja pęczka Hisa zapewnia w 100 proc. fizjologiczną stymulację i nie powoduje niekorzystnego wpływu na funkcję serca, jaką może wywoływać u części pacjentów tradycyjnie stosowana stymulacja z prawej komory.
Zabieg przeprowadzony w pracowni legnickiej pracowni jest trudniejszy technicznie i trwa dłużej w porównaniu do „klasycznego” zabiegu z wszczepieniem elektrody do prawej komory i - co istotne dla pacjenta - nie wiąże się natomiast z żadnym dodatkowym ryzykiem powikłań.
Warto zaznaczyć, że stymulacja pęczka Hisa jest szansą dla wielu osób na powrót do normalnego życia.

 

Zabieg w pracowni hemodynamiki

Autor: km