Szczepienia na Meningokoki, Zapalenie Opon Mózgowych

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zaszczepienia się.
Szczepimy szczepionką NEISVAC,
(w cenę wliczona jest szczepionka, badanie lekarskie i szczepienie)

Szanowni Państwo,


Sepsa to uogólnione zakażenie całego organizmu, któremu towarzyszą zaburzenia pracy narządów i krzepnięcia krwi. Sepsę najczęściej wywołują bakterie, ale mogą to być także grzyby czy wirusy.

Ostatnie doniesienia prasowe nt. nagłych zgonów w przebiegu sepsy spowodowały wzrost zainteresowania szczepieniami przeciwko meningokokom .


Informacja dotycząca zakażeń meningokokowych

Choroba wywoływana jest przez G ujemne dwoinki Neisseria meningitidis przebiega w postaci sepsy i/lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Przebieg zachorowania jest dość gwałtowny i może zakończyć się zgonem. Wg najnowszego meldunku PZH w styczniu i lutym tego roku zanotowano w Polsce ponad dwukrotnie więcej przypadków zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych wywołanych przez menongokoki niż w analogicznym okresie 2003roku. Obserwuje się znaczny wzrost liczby zakażeń wywołanych przez meningokoki z grupy C, które częściej powodują sepsę z wyższą śmiertelnością. Na szczęście zakażeniom meningokokami grupy C i ich groźnym powikłaniom można skutecznie zapobiegać stosując nowoczesną szczepionkę.


MENINGOKOKI - SZCZEPIENIA MOGĄ URATOWAĆ ŻYCIE


Zachorowania powodowane przez meningokoki mogą mieć gwałtowny przebieg. Zdarza się, że zupełnie zdrowy człowiek może w ciągu kilku godzin zacząć walczyć o życie. Szczególnie narażone na zakażenie są dzieci do 5 roku życia oraz młodzież w wieku 14-19 lat. Choroba rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Prawie 10% chorych na zakażenie wywołane przez meningokoki grupy C umiera. U dalszych 20% chorych po przebyciu choroby pozostają trwałe uszkodzenia, takie jak: niedosłyszenie, uszkodzenie mózgu, ataki epileptyczne.


Szczepionki przeciw zakażeniom meningokokowym

Proponujemy szczepionkę nowej generacji o nazwie NEISVAC-C inaktywowaną (zabitą) firmy Baxter. Chroni przed zakażeniem meningokokami należącymi do typu C. Szczepionka może być stosowana u dzieci powyżej 2 miesiąca życia. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami niemowlętom w wieku od 2 do 12 miesięcy należy podać 3 dawki szczepionki, natomiast starsze dzieci i osoby dorosłe wystarcza zaszczepić pojedynczą dawką .

Udowodniono, że programy szczepień prowadzone z użyciem szczepionki koniugowanej obniża śmiertelność i zachorowalność.

Informacji udziela: Bogusława Patrzałek, tel. 76-72-11-628