Drukuj
Artykuły

 

Telefony
(76 7211) 535- IZBA PRZYJĘĆ GINEKOLOGICZNA

Odcinek ginekologiczny

(76 7211) 520 - dyżurka położnych
(76 7211) 521 - lekarz kierujący oddziałem
(76 7211) 522 - sekretariat
(76 7211) 524 - lekarz dyżurny

Odcinek położniczy

(76 7211) 528 - dyżurka położnych
(76 7211) 534 - lekarz dyżurny
(76 7211) 536 - położna oddziałowa

(76 7211) 803 - IZBA PRZYJĘĆ POŁOŻNICZA

Odcinek patologii ciąży

(76 7211) 529 - dyżurka położnych,
(76 7211) 531 - FAX

Sala porodowa
(76 7211) 920 – sala porodowa
(76 7211) 536 - położna koordynująca
EMAIL: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Zespół lekarski Oddziału

 Małgorzata Czeszejko-Sochacka   lekarz kierującym oddziałem
 dr n. med. Wojciech Janiga  zastępca lekarza kierującego oddziałem
 Grzegorz Pacułt   specjalista ginekologii i położnictwa
 Tomasz Rojek   specjalista ginekologii i położnictwa
 Grażyna Cybulska   specjalista ginekologii i położnictwa
 Witold Malczewski
  specjalista ginekologii i położnictwa
 Zbigniew Kosztowny
  specjalista ginekologii i położnictwa
 Małgorzata Stępień
  lekarz rezydent

położna koordynująca - mgr Iwona Kowalik

W oddziale zatrudnionych jest: 48 położnych oraz 1 pielęgniarka w tym :
4 - mgr położnictwa
13 - licencjat położnictwa
12 - specjalista pielęgniarstwa położniczego

Opis oddziału:
- na oddziale znajduje się 19 sal chorych, 52 łóżka
- sala porodowa dwustanowiskowa
- sala porodowa rodzinna jednostanowiskowa
- gabinet USG
- średnia miesięczna ilość osób hospitalizowanych - 330
- średnia miesięczna ilość porodów – 130

Zakres udzielanych świadczeń:

Oddział składa się z następujących odcinków: patologii ciąży, położniczego, ginekologicznego, sali porodowej , izby przyjęć położniczej oraz ginekologicznej.

 

Odcinek Ginekologii

W oddziale wykonujemy pełen komplet badań diagnostycznych. Zapewniamy miłą i fachową obsługę personelu. Wszystkie łóżka chorych mają łączność z punktem pielęgniarskim poprzez elektroniczny zestaw przy łóżkowy. Pracownia USG świadczy usługi dla pacjentek ze szpitala i rejonu. Oddział posiada oddzielną salę operacyjną. Zabiegi wykonuje się również metodą laparoskopową.
Diagnostykę i profilaktykę nowotworową wykonujemy poprzez badania histopatologiczne i histeroskopowe.

W oddziale ginekologicznym wykonujemy :

W profilaktyce chorób narządów rodnych wykonujemy badania:

Zakres operacji:

Oddział wykonuje komplet badań diagnostycznych, pełen zakres zabiegów i usług położniczo- ginekologicznych

Odcinek położniczy

Składa się z sal dwu i trzy-łóżkowych połączonych boksami noworodkowymi w systemie ,,Rooming In". Wszystkie matki mają całodobowy kontakt ze swymi nowonarodzonymi dziećmi.
Każdej pacjentce zapewnia się bezpieczeństwo medyczne, wsparcie, komfort. Lekarze oraz położne otaczają profesjonalną, troskliwą opieką zarówno mamy jak i dzieci. Każda kobieta może mieć pewność, że będziemy szanować każdą decyzję i konsultować wszelkie podejmowane kroki. Zapewniamy miłą i fachową opiekę nad matką i noworodkiem.
Promujemy karmienie piersią. Stwarzamy dzieciom szansę, by od pierwszych chwil życia były karmione pokarmem matki, jednak ostateczna decyzja co do sposobu żywienia dziecka należy do jego mamy. Jeśli mama zrezygnuje z karmienia piersią jej wybór będzie w pełni respektowany i ona również może liczyć na naszą pomoc i wsparcie. Jeśli będzie taka potrzeba, położna udzieli cennych wskazówek, pomoże w efektywnym i bezpiecznym karmieniu.
Poród to najważniejsze wydarzenie w życiu kobiety, a pierwsze chwile, które spędzasz z maleństwem są wyjątkowe - w naszym szpitalu możesz cieszyć się nimi z całą rodziną. Mamę i dziecko mogą odwiedzać krewni, znajomi .
Oddział w akcji Gazety Wyborczej "Rodzić po ludzku" w rankingu 272 szpitali w Polsce, otrzymał honorowe wyróżnienie jako jeden z 8-miu szpitali.

Przyjęcie ciężarnej do szpitala
Odbywa się na Izbie Przyjęć Położniczej, która działa całą dobę siedem dni w tygodniu.
Wejście do Izby Przyjęć od strony podjazdu dla karetek
*Do przyjęcia do porodu nie jest potrzebne skierowanie.

Niezbędne dokumenty:

  1. dowód tożsamości (np. dowód osobisty, paszport),
  2. karta przebiegu ciąży,
  3. oryginał grupy krwi i RH z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał),
  4. wynik badania w kierunku GBS- wynik posiewu z przedsionka pochwy i odbytu w kierunku nosicielstwa bakterii Streptoccocus agalactiae (paciorkowiec typu B) - wykonanego po 35 tygodniu ciąży,
  5. morfologia i badanie moczu - z ostatnich 6 tygodni
  6. WR, HV, HCV - wykonane w ciąży do 12 tygodnia ciąży
  7. HBS Ag, HIV - wykonane w ciąży między 33 a 37 tygodniem ciąży
  8. wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży,
  9. Istotne wyniki badań i konsultacji wykonywane w trakcie ciąży, mające wpływ na przebieg porodu i stan noworodka

Pacjentki nie posiadające ubezpieczenia, ale posiadająca obywatelstwo polskie oraz miejsce zamieszkania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, które nie ukończyły 18 roku życia lub są w okresie ciąży, porodu i połogu posiadają prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych na zasadach określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Podstawą do potwierdzenia przysługującego prawa do świadczeń jest okazanie dokumentu tożsamości oraz złożenie pisemnego oświadczenia o przysługującym prawie doświadczeń na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 lit. B ustawy.

Trzy tygodnie przed planowanym terminem porodu należy spakować torbę z następującymi rzeczami:

Dla siebie:

Dla Dziecka tylko rzeczy niezbędne do pielęgnacji
Dla Ojca (porody rodzinne): wygodne ubranie, buty na zmianę (klapki, kapcie), coś do jedzenia
Drogie Panie pamiętajcie o:

Sala porodowa
Do dyspozycji rodzących ma trzy łóżka oddzielone boksami porodowymi i jedną salę wyposażoną w profesjonalne lóżko porodowe oraz sprzęt niezbędny do aktywizacji w porodzie oraz imersji wodnej Pod fachową opieką ginekologów i położnych odbywają się porody również przy udziale osoby towarzyszącej - "Porody rodzinne".
Poród z osobą towarzyszącą
W naszym Szpitalu około 50% kobiet wybiera się do porodu wspólnie z bliską osobą- poród z osobą towarzyszącą, której empatia, świadome zaangażowanie w proces porodu, aktywne uczestnictwo może być nieocenioną pomocą w trakcie godzin spędzonych w Sali Porodowej.
Najczęściej kobiety wybierają towarzystwo własnych mężów i partnerów lub innych osób z bliskiej rodziny.
Po poinformowaniu przez rodząca o chęci odbycia porodu z osobą towarzysząca, położna poprosi osobę towarzysząca o przebranie odpowiedniego umundurowania i zaprosi na salę porodową.
Pozycje porodowe
Wychodząc z założenia, popartego wieloletnim doświadczeniem, że pozycja leżąca nie jest najbardziej sprzyjającą dla przebiegu porodu, stosujemy w swojej pracy metody stymulujące rodzące do aktywności. Wspomagamy naturalne, instynktowne zjawiska towarzyszące poszczególnym etapom porodu dostosowując je do możliwości poszczególnych kobiet. Jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych pacjentka może przyjmować dogodne dla siebie pozycje <chodzenie, kucki, klęcznie, siedzenie na piłce czy krzesełku porodowym, pozycje wiszącą lub kuczną przy drabince, kolankowo-łokciowa, boczną łóżku porodowym>.
Oferujemy oprócz nowoczesnego, komfortowego łóżka porodowego, wiele innych sprzętów umożliwiających ich wykorzystanie w trakcie całego porodu. Worki sako, stołek porodowy, piłki, drabinkę, materacyki, kabinę do imersji wodnej- relaksacji porodowej.
Łagodzenie bólu porodowego
Podczas porodu Rodząca może korzystać z niekonwencjonalnych metod łagodzenia bólu porodowego. Do najczęstszych należą: kąpiel w ciepłej wodzie, ciepłe i zimne okłady, masaż, aromaterapia, TENS – urządzenie do elektrostymulacji przeciwbólowej, relaksacja w wodzie.
Ból porodowy, który towarzyszy porodowi łagodzimy również przy zastosowaniu techniki wziewnej- gaz ENTONOX- o właściwości przeciwbólowej, przeciwlękowej i uspokajającej.
Matce umożliwia aktywny i kontrolowany udział w porodzie zdecydowanie poprawiając komfort. Gaz Entonox jest bezpieczny dla matki jak i dziecka.
Kobieta może także rodzić przy dźwiękach swojej ulubionej muzyki.
„Pierwszy kontakt" Matki i Dziecka po porodzie
Bezpośrednio po narodzinach, zdrowy noworodek przytulany jest przez Mamę. Na brzuchu matki położna przyjmująca poród dokonuje pierwszej oceny stanu noworodka według skali Apgar lub lekarz neonatolog, jeśli jego obecność wydaje się niezbędna przy porodzie.
Bezpośredni kontakt skóra do skóry, ciepło mamy, stymulacja receptorów skóry dziecka oraz jej kolonizacja przyjaznymi drobnoustrojami Mamy, to priorytety w opiece nad noworodkiem w pierwszych godzinach życia.
Karmienie piersią podejmujemy po zaobserwowaniu aktywności dziecka i pojawieniu się odruchu ssania. Dzieje się tak najczęściej w pierwszej godzinie po porodzie.
Blok porodowy ma do dyspozycji salę cięć cesarskich i pełną aparaturę wspomagającą opiekę nad kobietą rodzącą:

Na życzenie rodziców istnieje możliwość pozyskania krwi pępowinowej.

Odcinek Patologia Ciąży
Zdarza się, że Pacjentki bezpośrednio z Izby Przyjęć Położniczej trafiają na Oddział Patologii Ciąży. Jest to 17-łóżkowy oddział składający się z sal dwu i trzyosobowych, w którym przebywają Pacjentki przyjęte do Szpitala z powodu różnych chorób, dolegliwości lub komplikacji, związanych z ciążą.
Hospitalizujemy pacjentki z zagrażającym porodem przedwczesnym, ciążą powikłaną np. nadciśnieniem, cholestazą, cukrzycą ciężarnych, łożyskiem przodującym. Dużą grupę naszych podopiecznych w Oddziale Patologii Ciąży stanowią Panie z ciążą po terminie. Dysponujemy systemem Monako, aparatami KTG i USG.
Bardzo często pobyt Pacjentki w Oddziale trwa do chwili porodu. Personel dokłada wszelkich starań aby trudny czas oczekiwania był dla Pacjentki jak najmniej uciążliwy.

Współpraca z ośrodkami zewnętrznymi:
II Katedra i Klinika Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii Akademii Medycznej we Wrocławiu

Szanowni Państwo!
1. Nie udzielamy konsultacji i porad medycznych telefonicznie. Ze względu na ochronę danych osobowych nie udzielamy także informacji o osobach hospitalizowanych w Szpitalu.
2. Prosimy o rozważne korzystanie z telefonów komórkowych w trakcie obsługi aparatury medycznej
3. Prosimy o szanowanie prywatności pozostałych osób