Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Nowa przychodnia POZ w Szpitalu otacza bezpłatną opieką całe rodziny. Mogą z niej korzystać wszyscy mieszkańcy Legnicy i okolic.

Prowadzi opiekę lekarską, pielęgniarską i położnej środowiskowej. Zapewnia realizację szczepień, badania laboratoryjne i diagnostykę m.in. EKG, USG i RTG. Na Pacjentów czekają w niej lekarze rodzinni oraz pediatra. Złóż deklarację! Rejestracja i informacje tel.: 767211860

Misja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy

"Niesiemy pomoc - dajemy zdrowie"

Oddział chirurgiczny dla dzieci rozszerza swoją działalność

Oddział chirurgiczny dla dzieci rozszerza listę wykonywanych zabiegów o kolejne przypadki z zakresu chirurgii urazowo – ortopedycznej.

- Już od czterech lat świadczymy usługi z tego zakresu, ale istnieje konieczność rozszerzenia asortymentu usług - mówi dr n. med. Rafał Pilch, lekarz kierujący oddziałem. - Przypadków przybywa, natomiast rodzice często mają problem z tym, do którego z ośrodków na Dolnym Śląsku zgłaszać się w sprawie zabiegu u dziecka.

 

zabieg operacyjny
Rafał Pilch i Piotr Niespodziański wykonują zabieg operacyjny pacjentowi oddziału.

Jakie mają to być zabiegi?

 

- Na przykład artroskopia stawów kolanowych u dzieci – podkreśla dr Pilch. - W ostatnich latach zwiększa się liczba dzieci uczestniczących aktywnie w różnych zajęciach sportowych, np. w szkółkach piłkarskich, mamy przecież na terenie miasta Szkołę Mistrzostwa Sportowego Miedź Legnica. Wraz z tym procesem dochodzi do coraz częstszych skręceń kolan. Ci młodzi pacjenci trafiają do różnych ośrodków poza Legnicę, a przecież możemy ich operować u nas.

- Planujemy rozszerzać zakres stopniowo. W związku z tym, docelowo jeden dzień w tygodniu chcemy przeznaczyć na zabiegi z zakresu chirurgii urazowo – ortopedycznej. Wszystko musi być dograne z blokiem operacyjnym. Zamierzamy dzieci z takimi przypadkami przyjmować przed południem, operacje przeprowadzać w godzinach popołudniowych, tak aby następnego dnia mogły zostać wypisane do domu. Oczywiście o ile będzie to konieczne, to mały pacjent pozostanie pod naszą bezpośrednią opieką na dłużej.

 

Powyższe zamierzenia wymuszą zmiany w funkcjonowaniu poradni chirurgii urazowo – ortopedycznej dla dzieci prowadzonej przez Piotra Niespodziańskiego.

 

- Niewątpliwie dzieci po zabiegach będą nasza dalszą opieką, dlatego myślimy o wyznaczeniu osobnego dnia w poradni – dodaje Rafał Pilch.

 

Warto podkreślić jeszcze jedną kwestię. Sezon urazowy trwa od kwietnia październiku, w pozostałej części roku przypadków urazowo – ortopedycznych jest zdecydowanie mniej, więc wówczas w tym okresie zostanie zwiększona liczba innych zabiegów planowych u dzieci.

 

 

 

Zdjęcia z zabiegu z zakresu urazowo-ortopedycznego u pacjenta oddziału, wykonywanego przez Rafała Pilcha oraz Piotra Niespodziańskiego z zespołem bloku operacyjnego:

 

 

zabieg operacyjny

 

 

zabieg operacyjny

 

zabieg operacyjny

 

zabieg operacyjny

 

zabieg operacyjny

 

zabieg operacyjny

 

 

zabieg operacyjny

 

 

zabieg operacyjny

 

zabieg operacyjny

 

 

zabieg operacyjny

zabieg operacyjny

 

 

 

Więcej zdjęć w naszej: Galerii.

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Krzysztof Maciejak