Drukuj
Odsłony: 2007

Szanowni Państwo! Jednym z działań, które każda osoba zagrożona COVID-19, u której występują choroby współistniejące takie jak m.in. niewydolność oddechowa, choroby układu krążenia (np. choroba niedokrwienna serca), oddechowego, choroby metaboliczne (np. cukrzyca), która jest w podeszłym wieku lub nałogowo pali papierosy, powinny być regularne ćwiczenia oddechowe.
Koordynator fizjoterapeutów Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej naszego szpitala - dr n.med. Justyna Bugała-Szpak, stworzyła 15-mintowy film instruktażowy ze wskazówkami oraz pokazem ćwiczeń oddechowych, zalecając jak najszybsze wdrożenie ćwiczeń do codziennego planu dnia: „W dobie epidemii i naszej wiedzy o COVID-19, z której wynika, że choroba może doprowadzić do pogorszenia czynności układu oddechowego w istotny sposób, niezwykle ważne jest, aby pracował on na jak najwyższym wyjściowym poziomie.

Prościej mówiąc: im lepiej działają płuca przed chorobą, tym mniej dotkliwe będzie pogorszenie sprawności podczas choroby. Oczywiście nie jest to jedyny element wpływający na przebieg choroby, ale warto poświęcić wolny czas, którego w tej chwili część z nas ma więcej i poprawić funkcjonowanie układu oddechowego w prosty, bezpieczny i nie obciążający finansowo sposób. Będzie to miało również przełożenie na większe dotlenienie tkanek całego organizmu oraz zmniejszenie objawów (np. duszności, zmęczenia) innych współistniejących chorób, np. po zawale mięśnia sercowego, przy przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc.”

W filmie ćwiczenia są tak dobrane, aby doprowadzić do:

    • zwiększenia siły mięśni oddechowych,
    • rozprężenia ("przewietrzenia") każdej części płuc- nawet tej słabo wentylowanej ("mało używanej")
    • uruchomienia całej klatki piersiowej (zwiększenie ruchomości górnej, dolnej, tylnej części klatki piersiowej)
    • mobilizacji różnych torów oddechowych
    • aktywizacji przepony

Prosimy o udostępnianie publiczne filmu, aby dotarł do jak największej liczby osób.

W celu poprawy odporności zaleca się również codzienne ćwiczenia ogólnokondycyjne.

Wiele wskazówek można znaleźć na facebook’u Oddziału: Rehabilitacja Kardiologiczna Legnica.

Aby oglądać film instruktażowy  - kliknij na grafikę poniżej...